استخدام
استخدام نیروی خلاق

چگونه نیروی خلاق استخدام کنیم؟


خلاقیت ریشه نوآوری است. اما چگونه می‌توانید افراد خلاق مناسبی را برای شرکت خود پیدا کنید؟ از بهترین مدیران خلاق، استادان بازاریابی و طرفداران نیروی انسانی خواستیم تا در مورد راهکارهای استخدام خلاق‌ترین افراد نکاتی را برای ما بازگو کنند.

هر شرکتی خواهان به کارگیری نوآوری به هر شیوه‌ای است و نوآوری از خلاقیت نشات می‌گیرد. اما خلاقیت از کجا ناشی می‌شود؟ گاهی اوقات پیدا کردن فردی خلاق برای شرکتتان مثل این است که به دنبال ویژگی‌های هنرمندانه می‌گردید. افراد خلاق اغلب آدم‌های متفاوتی هستند: کمتر نگران میزان سود هستند، کمتر با دنیای مدیران تجاری و سود خالص شرکت‌ها مرتبطند و در به کارگیری انبوهی از ایده‌های بزرگ و طرح‌های عالی استادند. خواه شما در پی استخدام بازاریاب یا یک طراح وب باشید، خواه به دنبال جذب یک انیماتور یا آگهی نویس خلاق باشید، چند نکته وجود دارد که می‌تواند در به کارگیری صحیح افراد خلاق به شما کمک کند. ما با 10 مدیر خلاق، روسای منابع انسانی و مدیران بازاریابی خلاقانه، صحبت کردیم تا بهترین مشاوره‌ها را برای استخدام فرد خلاق به شما ارائه دهند.
1) به دنبال افرادی باشید که به استراتژی اهمیت می‌دهند. نیت مورلی معاون رییس شرکت Skullcandy می‌گوید «تنها مساله این نیست که چه انجام می‌دهید، بلکه استراتژی آن نیز مهم است، برای مثال، چگونه پیام خود را منتقل می‌کنید، این انتقال پیام می‌تواند از طریق فن چاپ، فیلم یا چیزهای دیگر باشد. این شبیه ایده چاپ است که ریشه در دنیای دیجیتال دارد. این ایده به یک شبکه تلویزیونی یا یک رسانه محدود نیست. این فکر و ایده است که در هر مرحله از فرآیند تولید شدن برند تجاری جریان می‌یابد. آگهی تلویزیونی مهم نیست، بلکه ایده پشت آن آگهی اهمیت دارد. بیشترین قسمت آن، انرژی است که از شخص ساطع می‌شود. هنگامی ‌که افراد خلاق صحبت کردن در مورد یک ایده را شروع می‌کنند، زمانی که واقعا آن نکته خلاقانه را درک کنند، مثل این می‌ماند که آنها نمی‌توانند مانع سرریز شدن ایده‌ها شوند. هر ایده بزرگ، حیات خودش را دارد. افراد خلاق نمی‌توانند ازآن رهایی یابند، بلکه فقط می‌توانند نسبت به آن احساساتی و هیجان زده شوند.»
2) برای سنجش افراد خلاق به آنها وظیفه‌ای را محول کنید. اسکات مک‌ داول، مشاور ارشد موسسه مشاوره بیمه CHM این طور عنوان می‌کند: «هنگامی ‌که در مورد افراد خلاق صحبت می‌کنیم، برای تصمیم گیری در مورد آنها، جز دیدن کارشان و مشاهده شیوه آنها در مدیریت پروژه جایگزین دیگری وجود ندارد. بهترین وظیفه‌ای که می‌توانید به آنها محول کنید این است که از داوطلب بخواهید که یک مشکل پیچیده را حل کنند. این کار باعث می‌شود مهارت‌های تکنیکی، اندیشه انتقادی و توانایی فرد برای ارتباط مشخص شود. هنگام به کارگیری افراد خلاق، ایده‌ها مساله مهمی‌هستند، اما ابتدا باید آنها را بسنجید. چگونه یک داوطلب ایده‌های خلاقانه را عملی می‌کند؟ تاثیر ایده‌های مطرح شده بر روی کسب‌وکار به چه صورت است؟ آیا او سابقه کار اجرایی دارد؟ این فرآیند معیار سنجش خوبی خواهد بود.
3) با فرآیند استخدام متفاوت برخورد کنید. اشلی هابر مدیرخلاق و یکی از موسسان SpiritHoods می‌گوید «افراد را تنها بر اساس سودآوری استخدام نکنید. نگاهی متفاوت داشته باشید و مطمئن شوید که وی مشتاق و علاقه‌مند و صادق است و با صنعت شما و دنیای هنر و مد روز در ارتباط است. هر شرکتی که یک مدیر خلاق سطح بالا را استخدام می‌کند، باید به اولین و مهم‌ترین چیز یعنی بینش آن فرد اعتماد کامل داشته باشد. نکته کلیدی در برند‌های موفق اعتبار است، که این امر ناشی می‌شود از به کارگیری فردی که بازار هدف را خوب می‌شناسد و با درک ویژگی‌های بازار، تجربه و توانایی منحصر به فرد در فعال کردن تقاضا دارد. باید در هر آنچه که آنها ارائه می‌دهند، صداقت و راستی باشد و آن صداقت باید در زمینه‌ای نوآورانه و خلاق اجرا شود. چه در مورد کالا باشد یا خدمات، کسی را به کارگیرید که می‌داند چگونه واکنش احساسی را در افراد برانگیزد، درست مثل یک کمدین که مخاطب را می‌خنداند.»
4) یک فهرست کاری جذاب را تهیه کنید. نیکی لافل، رییس شرکت توسعه محصول اجتماعی Quirky می‌گوید «ما در برگه شرح وظایف شغلی می‌نویسیم: یک نامه ضمیمه بنویسید و در آن من یا مدیر استخدام را خطاب قرار دهید. اگر افراد در خواندن برگه شرح وظایف شغلی دقت کافی نکنند، به این معنی است که خودشان از قبل انتخاب کرده‌اند که بخشی از سازمان ما نباشند. فرهنگ ما از طریق شرح وظایف تا حدودی مشخص می‌شود. بسیاری از کسانی که آن را می‌خوانند ممکن است از ابتدا برای کار کردن در اینجا جذب نشوند. ما تمایل داریم که یک مصاحبه دوستانه داشته باشیم، مثلا سر شام، نهار، صبحانه یا حتی یک نوشیدنی که در یک اتاق باز در شرکت انجام می‌شود. اولین تعامل آنها با ما بسیار مهم است. اگر کسی بدون اینکه شناختی از ما داشته باشد رزومه کاری خود را بارها و بارها به ما ایمیل کند، آن شخص که تلاش زیادی نکرده است، کاندیدای مناسبی برای این سازمان نخواهد بود. در مورد تحصیلات، الزام خاصی وجود ندارد، اما ما معمولا در فرم استخدام می‌نویسیم: مدرک دانشگاهی یا علت ترک تحصیل.»
5) تعریف شرایط مالکیت معنوی. ربکا پرین مدیرعامل استراتژی‌های کسب‌وکار شرکت Counsel to Creativity اظهار می‌دارد «افراد خلاقی که استخدام می‌کنید مالکیت معنوی را برای کسب و کار شما گسترش می‌دهند. نسبت به کسی که مالک نتیجه نهایی فرآیند خلاق است، شفاف و صادق باشید. چندین راه قانونی مختلف برای تقسیم مالکیت وجود دارد: کار برای دستمزد، مجوز و واگذاری به محض تکمیل از رایج‌ترین راه‌ها است. مطمئن شوید که ماهیت این حقوق و شرایط قانونی را درک می‌کنید و اینکه نتایج فرآیند خلاق با شیوه‌ای سازگار با استراتژی کسب‌وکارتان تعلق می‌گیرد.»
6) به دنبال کسی بگردید که دارای ترکیبی از ویژگی‌های خوب است. فیلیپ مک‌دوگال معاون ارشد شرکت Jack Morton (آژانس تجربه برند) می‌گوید «بهترین افراد خلاق باید در مورد مسائل کوچک زیاد بدانند و در مورد مسائل بزرگ کم بدانند. آنها به طور طبیعی در لبه خطر زندگی می‌کنند، اما این مهارت را دارند که در مکان امن باشند. بنابراین به دنبال کسی باشید که زیاد زندگی کرده است البته سن فرد را در نظر نگیرید. کسانی که جاهای زیادی را دیده‌اند، اما در مورد هر مکانی که دیده‌اند پرشور و حرارت بوده اند. روی هم رفته به دنبال فردی بگردید که مجرب، برگزیننده و پرانرژی باشد.»
7) از آنها بپرسید چه مطالبی را می‌خوانند. بیل وینچستر معاون و مدیر ارشد خلاقLindsay & Briggs می‌گوید «خلاقیت در حقیقت این است که دو چیز کاملا نامربوط را تبدیل به یک چیز جدید کنیم. این موارد را بسیار در علم و هنر می‌بینیم. آنها کاملا با هم نامرتبط هستند و یک نفر به طریقی آنها را ترکیب می‌کند و یک مورد جدید خلق می‌کند. به دنبال افرادی بگردید که به طرز باورنکردنی در مورد هر چیزی کنجکاو و پیگیر هستند، مطالب متفاوت می‌خوانند و اشخاصی هستند که به دنبال جمع‌آوری نکات جالب توجه در جهان هستند و آنها را به گونه‌ای جذاب کنار هم می‌گذارند. از آنها بپرسید در حال مطالعه چه مطالبی هستند؟ چه موضوعاتی را تا به حال مطالعه کرده‌اند؟ شما گاهی اوقات می‌توانید تا حدودی از افراد مصمم یا گزینشگر ایده بگیرید.»
8) شخصا با موقعیت روبه‌رو شوید. ونسا مونتس مدیر ارشد استراتژی در شرکت Deep Focus این‌گونه اظهار می‌کند «مهم‌ترین مساله کنجکاوی و تمایل و علاقه به یادگیری است. بیشتر افراد مستقلی که ما آنها را به تیم آوردیم، این علاقه بین آنها مشترک بود. واقعا مهم است که از دیدگاه‌های متفاوت آنچه را درک کنیم که می‌تواند آن ایده را از مرحله درک به مرحله تکامل برساند. من حقیقتا فکر می‌کنم که نمی‌توان تنها از طریق دیدن رزومه به انتخاب افراد پرداخت. ما معمولا قبل از آوردن افراد این فرآیند را با یک تماس تلفنی مقدماتی آغاز می‌کنیم. فرد مورد نظر چه تعداد سوال می‌پرسد؟ شما ممکن است برای سنجش کارکرد افراد در موقعیت‌های سخت، آنها را به چالش بکشید. چقدر در مورد تکنولوژی‌های جدید کنجکاو هستند؟ آیا دارای دانش کافی هستند؟ آیا می‌توانند مبتکر و نوآور باشند؟
9) ایده‌های غیرقابل پیش بینی را مطرح کنید. شوان نف موسس شرکت Neff Headwear نظراتش را اینگونه بیان می‌کند «در فرآیند مصاحبه ایده‌های تصادفی را مطرح کنید و ببینید که آنها چگونه پاسخ می‌دهند، مثلا: اگر شما یک بوم سفید و یک قلم‌موی بزرگ داشتید که افکارتان را به کار می‌انداخت، چه می‌کشیدید؟ یا اینکه یک اسب آبی در سواحل‌هاوایی چه رنگ و چه تجهیزاتی برایش مناسب بود؟ با موضوعات اتفاقی آنها را وادار به تفکر کنید و ببینید که آیا آن قسمت خلاق از ذهن می‌تواند یک ایده فوق‌العاده خلق کند؟»
10) مراقب افراد خودخواه و خود محور باشید.ژولین لوباس مدیر خلاق شرکت Jack Morton در لس آنجلس می‌گوید «فرد خلاق مناسب برای استخدام کسی است که دارای این ویژگی‌ها است: انعطاف‌پذیر (ذهن او در مواجهه با چالش‌ها با چندین دیدگاه مختلف قابل‌انطباق است)؛ کنجکاو (همواره به دنبال کشف ایده‌های خوب و ترکیب آنها با هم است)؛ فروتن (یک ایده خوب می‌تواند حتی محرک ایده بهتری از شخص دیگری شود و یک فرد خلاق خوب می‌تواند این را تشخیص دهد و آن را پرورش دهد)؛ شجاع ( تنها به انتظارات بسنده نمی‌کند و فراتر از آن گام برمی‌دارد)؛ استراتژیک (یک فرد خلاق نه تنها باید نزدیک به بینش‌های راهبردی کار کند، بلکه همچنین باید تاثیر هر تصمیمی ‌را روی پروژه، تیم یا اجرای ایده درک کند). یک فرد مبتکر عالی کسی است که می‌تواند سیستم ایده‌های پیچیده را در عبارات ساده با استفاده از مناسب‌ترین ابزار توضیح دهد. فرد خودخواه و خودمحور برای این منظور مناسب نیست.!»


مترجم: زهره همتیان


مطالب مرتبط دنیای کسب و کار:

آموزش بازاریابی

دانلود کتاب بازاریابی

استخدام بازاریاب

استخدام کارشناس فروش

مشاوره افزایش فروشنويسنده : شماتی


استخدام بازاریاب حضوری

استخدام بازاریاب

استخدام بازاریاب حضوری و آمارگیر در دفتر تبریز موسسه صنف الکترونیک ائل دار و کانون

دایره ایده های نو

افراد ذیل (فقط خانم) جهت همکاری در دفتر تبریز دعوت می گردد :

کارشناس فروش حضوری (5 نفر) :

ساعات کار : نیمه وقت (ظهرها از ساعت 16 تا 20) - تمام وقت (صبح ها از ساعت 10 صبح تا 14 و ظهرها از ساعت 16 تا 20)

شرایط عمومی : روابط عمومی عالی - سن بین 20 تا 35 - دیپلم و به بالا - تیزهوش - قدرت درک بالا - صبور و با پشتکار قوی - علاقمند به شغل بازاریابی

توجه : افراد باسابقه بالای 2 سال سابقه کارمفید در زمینه تبلیغات بصورت بازاریابی حضوری در سطح شهر تبریز دارای اولویت استخدامی خواهند بود.

شرایط حقوق و مزایا و ... (بعد از دوره آزمایشی) :

حقوق و مزایا طبق قانون کار - پورسانت - هزینه ایاب و ذهاب - هزینه شارژ موبایل - بیمه تامین اجتماعی - پاداش - عیدی - بن

توجه : شرایط حقوق و مزایا برای افراد سابقه دار و حرفه ای حداقل 2 سال در زمینه بازاریاب حضوری تبلیغاتی و اینترنتی 2 برابر قانون کار محاسبه خواهد شد.

نحوه همکاری :

1. مراجعه حضوری به دفتر موسسه به غیر از روزهای تعطیلی از ساعات 18 تا 20 به آدرس :

تبریز- پاستور قدیم - اول خیابان شهید ضیاء آذر - ساختمان سینا - طبقه اول

2. تکمیل فرم

3. مصاحبه

4. گزینش

5. تکمیل مدارک

6. آموزش

7. شروع به کار


استخدام در سایت مشاوره


منبع خبر: سایت مشاوره


جهت آموزش بازاریابی می توانید از دانلود کتاب بازاریابی بهره ببرید که حاصل تلاش

مسئولان سایت مشاوره است.نويسنده : شماتی


استخدام بازاریاب

استخدام بازاریاب


افراد ذیل جهت همکاری در دفتر تبریز دعوت می گردد :

1. بازاریاب حضوری (5 نفر) :

نیمه وقت - ظهرها از ساعت 16 تا 20 - روابط عمومی عالی - سن بین 20 تا 35 - دیپلم و به بالا - تیزهوش - با پشتکار بالا - علاقمند به شغل بازاریابی

تمام وقت - صبح ها از ساعت 10 صبح تا 14 و ظهرها از ساعت 16 تا 20 - روابط عمومی عالی - سن بین 20 تا 35 - دیپلم و به بالا - تیزهوش - با پشتکار بالا - علاقمند به شغل بازاریابی

2. آمارگیر مشاغل حضوری (5 نفر) :

نیمه وقت - ظهرها از ساعت 16 تا 20 - روابط عمومی عالی - سن بین 20 تا 35 - دیپلم و به بالا - با پشتکار بالا - علاقمند به شغل آمارگیر

تمام وقت - صبح ها از ساعت 10 صبح تا 14 و ظهرها از ساعت 16 تا 20 - روابط عمومی عالی - سن بین 20 تا 35 - دیپلم و به بالا - با پشتکار بالا - علاقمند به شغل آمارگیری


شرایط حقوق و مزایا (بعد از دوره آزمایشی) :


بازاریاب حضوری : حقوق و مزایا طبق قانون کار - هزینه ایاب و ذهاب - هزینه شارژ موبایل - پورسانت - بیمه تامین اجتماعی - پاداش - عیدی - بن


آمارگیر مشاغل : حقوق و مزایا طبق قانون کار - هزینه ایاب و ذهاب - پورسانت - بیمه تامین اجتماعی - پاداش - عیدی - بن


شرایط همکاری :

1. مراجعه حضوری به دفتر موسسه به غیر از روزهای تعطیلی از ساعات 10 صبح تا 17 به آدرس :

تبریز- پاستور قدیم - اول خیابان شهید ضیاء آذر - ساختمان سینا - طبقه اول

2. تکمیل فرم

3. مصاحبه

4. گزینش

5. تکمیل مدارک

6. آموزش

7. شروع به کار

اطلاعات کاملتر درباره استخدام بازاریاب و دیگر مشاغل را در سایت مشاوره صنف الکترونیک ائل دار بخوانید.
نويسنده : شماتی


فرمول استخدام
فرمول استخدام
فرمول استخدام شدن ساده است:

خيلي سريع به فرمول پنجگانه استخدام شدن نگاه مي كنيم و به بحث مهم رزومه مي پردازيم.

-1 رزومه: قبل از اينكه كارفرما شما را ببيند از شما خوشش بيايد!
-2 ظاهر: وقتي كارفرما شما را ديد، از ديدن شما لذت ببرد.
-3 حرف زدن: وقتي حرف هاي شما را شنيد از شنيدن آن لذت ببرد.
-4 القا: با تكنيك هايي كه به شما ياد مي دهيم كارفرما را به خود علاقمند كنيد.
-5 نبايد ها: تو ذوق كارفرما نزنيد! به عبارتي مثل يك لكه سياه روي يك ديوار سفيد به چشم نياييد.

گام اول رزومه:

رزومه چيست؟
رزومه معرفي نامه اي شامل خلاصه اي از تجربيات كاري، سوابق تحصيلي و مهارتهاي فرد جوياي كار است. اين معرفي نامه ميتواند بصورت تايپ شده در حداكثر يك يا دو صفحه در قالب اوراق چاپ شده و يا نسخه از سوي كارجو به كارفرما ارائه گردد.
با گسترش روزافزون بازار كار در زمينه هاي گوناگون و نيز افزايش شمار متقاضيان مشاغل مختلف، رزومه
نويسي به غير از يك ضرورت به يك فن و مهارت در كاريابي تبديل گشته است و ارائه درست و هوشمندانه آن توسط كارجو ميتواند وجه تمايزات بارزي را در عرصه رقابت كاريابي بين وي و ساير رقبايش ايجاد نمايد.
از طرفي كارفرمايان مايلند تا قبل از مصاحبه تلفني و يا حضوري با متقاضيان، ضمن صرفه جويي در وقت خود كارجويان را از روي تجربيات و توانائيهايشان گروه بندي يا اصطلاحاً غربال كنند. اين كار به آنها اين امكان را مي دهد كه با رتبه بندي رزومه هاي وارده، افراد مورد نياز خود را كه داراي انگيزه و توانايي كافي هستند به مصاحبه دعوت و نهايتاً بهترينها را استخدام نمايند. بررسي رزومه متقاضيان ضمن ايجاد صرفه جويي در وقت كارفرمايان در مرحله گزينش باعث مي شود تا معيارهاي سنجشي آنها بشكل مؤثرتري انجام پذيرفته و از پرداختن به تماسها و مصاحبات غير مرتبط با موضوع كار اجتناب گردد .
اگر بعنوان كارجو بدنبال كار هستيد هوشيار باشيد كه ارائه رزومه فرصت مناسبي براي عرضه و تبليغ توانايي و مهارتهاي شما به كارفرما است. هدف نهايي رزومه اين است كه ملاقات با كارفرما را برايتان تضمين نموده و در نهايت شما را به سوي ميز مصاحبه استخدامي هدايت نمايد. به ياد داشته باشيد كه رزومه شما، نماينده و معرف شما نزد كارفرمايي است كه هنوز شما را نديده و نمي شناسد. پس نحوه طراحي آن به گونه اي كه معرف قابليتها و شايستگي هاي شما باشد، از اهميت ويژه اي برخوردار است. به ياد داشته باشيد كه هميشه و در هر ارتباطي اولين برخورد نقش كليدي و مؤثري در ادامه و بقاء رابطه ايفاء مي نمايد و رزومه شما اولين برخورد شما -هر چند غير حضوري- با كارفرما بوده كه نمايانگر شناخت يا تعبير وي از قابليتهاي شما خواهد بود .لذا دقت داشته باشيد كه نوع انتخاب كلمات و ساختار جمله بندي شما در ذهن كارفرما مي تواند بيانگر سطح دانش، تحصيلات و تجربيات اجتماعي شما باشد .رزومه تان بايد شما را فردي مشتاق و همچنين تجربيات كاريتان را مرتبط و جذاب نشان دهد .

ساختار استاندارد رزومه

هر رزومه از ساختار و قالبي مشخص برخوردار است. اين بدين معني است كه محتويات مندرج در رزومه مي بايست در قسمتهاي مجزا و بترتيبي معين نوشته شود. توصيه مي شود قبل از توضيح هر قسمت، عنوان آنرا با يك تيتر از ساير محتويات جدا و مشخص نمائيد. اين امر سبب مي شود تا چشم خواننده بسهولت و سرعت مطالب دلخواه را بيابد. در زير به بررسي ساختار رزومه مي پردازيم.

-1 اطلاعات شخصي
اين قسمت شامل اطلاعات اوليه كارجو بوده و بعنوان اولين بخش رزومه قرار مي گيرد. اطلاعات اين قسمت
شامل نام كامل، شماره شناسنامه، شماره كارت ملي، تلفن تماس، آدرس ايميل يا پست الكترونيك، سال تولد و محدوده سكونت كارجو مي باشد. نام بايد بصورت كامل ،نام و نام خانوادگي بوده و با سايزي بزرگتر
درج شود. سال تولد صرفا جهت اطلاع كارفرما از سن شماست و لذا درج دقيق ماه و روز آن غير ضروري است.
توصيه مي شود بدليل حفظ حريم اطلاعات شخصي از ذكر آدرس بطور كامل پرهيز نموده و صرفاً به مشخص نمودن محدوده سكونت اكتفا ورزيد .
-2 علائق حرفه اي

اين قسمت از رزومه مبين توضيحي مختصر از علائق و خواستگاه حرفه اي كارجو مي باشد. لطفاً توجه فرمائيد كه اين بخش از رزومه جنبه اختياري داشته و در صورت تمايل به درج، پس از اطلاعات شخصي قرار مي گيرد.درج مطالب در اين قسمت بايد صريح و كوتاه باشد يعني چيزي در حدود دو يا سه خط. با صراحت و صداقت زمينه هايي كه در آنها علاقمند به كار و فعاليت هستيد را توضيح دهيد. توجه داشته باشيد كه علاقه شما امريست جدا از تواناييتان و در اين بخش نيازي به اشاره به توانايي و مهارتهايتان نيست. دقت كنيد كه رابطه اي بين علائق شما و كاري كه برايش درخواست مي دهيد برقرار باشد در غيراينصورت شايد كارفرما چنين بيانديشد كه شما درك درستي از نياز وي و يا وظايف سمت مربوطه نداشته ايد. اين بخش مربوط است به نمايشي از شخصيت كاري خودتان در ذهن كارفرما. اين نكته كه كارفرما با خواندن اين بخش از رزومه تان شما را راسخ در جايگاهي كه خودتان را در آينده در آن مي بينيد حس نمايد، تصوير بسيار مؤثري از شخصيت مصمم و با انگيزه شما در ذهن وي ايجاد خواهد نمود .

-3 مدارك و سوابق تحصيلي

ذكر سابقه تحصيلي كارجو از نكات مهم در نگارش رزومه مي باشد و وجود آن ضرو ري است. ليستي از
تحصيلات علمي و دانشگاهي خود تهيه كنيد و آنها را بترتيب از آخر به اول در اين قسمت درج كنيد. دليل
اينكار اينست كه كارفرمايان تمايل دارند تا ابتدا بروزترين و آخرين سوابق شما را بررسي كنند. براي هر مورد در ليست، نام رشته تحصيلي، نام دانشگاه يا موسسه و در نهايت تاريخ شروع و اتمام دوره تحصيلي را قيد نمائيد. در زير هر كدام از اين موارد ميتوانيد به گرايش رشته مربوطه، دروس اصلي يا مرتبط گذرانده شده، موضوع پروژه يا پايان نامه و در صورت تمايل معدل فارغ التحصيلي خود اشاره كنيد. البته ذكر اين موارد تنها در صورت مرتبط بودن با كار و سمت درخواستي پيشنهاد مي شود و در صورت اشاره از نوع ارتباط آنها با كار مطمئن شويد .توصيه مي شود در صورتيكه آخرين مدرك تحصيلي شما كمتر از كارشناسي يا ليسانس است، به معرفي رشته تحصيلي دبيرستاني خود نيز بپردازيد.

-4 سوابق حرفه اي

اين قسمت يكي از مهمترين و ضروري ترين بخش هاي رزومه كارجو بوده و محل توجه ويژه اي براي بسياري از كارفرمايان محسوب مي شود. جهت تكميل اين بخش از رزومه خود ليستي از سوابق كاري و سمتهاي خود در گذشته تهيه نموده و آنها را مانند سوابق تحصيلي بترتيب از آخر به اول در اين قسمت درج كنيد. هر كدام از موارد ذكر شده در ليست اين قسمت بايد شامل جزئيات زير باشد .
يك: سمت و عنوان شغلي
مثال : كارشناس كنترل پروژه ، كمك حسابدار ، منشي و مسئول دفتر ، محقق و پژوهشگر ، ناظر چاپ
و يا غيره
دو: نام شركت، موسسه يا محل كار
مثال : شركت آرمانگرپردازش ، شركت خدمات فروش ايرانسل ، چاپ و انتشارات
سرمدي و يا غيره
سه: مدت زمان فعاليت
مثال : از آبان 1385 تا شهريور 1388
چهار: مسئوليتهاي سمت و كارهاي مهم انجام شده

مثال : "مديريت تيمي از تحليلگران و برنامه نويسان جهت پياده سازي پروژه نرم افزاري قيمت تمام
شده" يا "مسئول هماهنگي و اجراي سمينارهاي آموزشي در شهرستانها" ي ا "عضو فعال تيم توليد
محتوا و ويرايش كتاب تست كنكور ..." يا "عضو تيم حسابداري و مسئول ثبت سندهاي خريد در
سيستم مالي و تهيه گزارش از مغايرتهاي بانكي در مقاطع از پيش تعيين شده"
ذكر تمام يا نيمه وقت بودن مشاغل قبلي بهتر است در قسمت 4 (مسئوليتهاي سمت) انجام شود. در اين
قسمت از رزومه نيازي به ذكر مقدار حقوق دريافتي در كارهاي قبلي نيست. پيشنهاد مي شود چنانچه سوابق كاري گذشته شما در شهر ديگري انجام شده، نام آن شهر را نيز در قسمت 2 و بلافاصله بعد از نام محل كار ذكر نمائيد .
چنانچه در صدد تغيير زمينه شغلي خود هستيد و بر اين گمانيد كه مسئوليتهاي اخيرتان ربط چنداني به
موضوع كار جديد ندارد، ميتوانيد عنوان اين بخش از رزومه را به نام سوابق مرتبط تغيير داده و در آن تنها به
ذكر سمتها و مسئوليتهاي مرتبط (با همان ترتيب جديد به گذشته) بپردازيد. در اينصورت بخش ديگري تحت
عنوان ساير سوابق كاري اضافه نموده و مواردي كه داراي ارتباط كمتري هستند را در اين قسمت بگنجانيد .
اگر دانشجو يا كارآموزي هستيد كه سابقه حرفه اي در كارنامه خود نداريد، نگران نباشيد. انجام هر كار يا قبول هر مسئوليتي كه در گذشته و بدون استخدام انجام داده ايد و حتي انجام كارهاي فوق برنامه در دانشگاه نيز ميتواند سابقه اي از كار و فعاليت شما محسوب شود. لذا از اينكه تازه كار هستيد و قبلاًاستخدامكسي يا جايي نبوده ايد نااميد نباشيد. به خاطر داشته باشيد كه هر كارمند باسابقه و مجربي يك نقطه آغاز در كارنامه حرفه اي خود دارد. كارفرمايان در رزومه شما بدنبال پيدا كردن ارتباط بين توانائي هاي شما و نيازهاي شغل كنوني هستند و مايلند بدانند كه چگونه توانسته ايد از توانائي هاي فردي خود در امور مختلف كاري بهره گرفته و يا اينكه چطور آنها را در موقعيتهاي مختلف كاري توسعه و رشد داده ايد .
هنگام توضيح مسئوليتهاي پيشين خود در انتخاب نوع كلمات دقت كنيد. كلمات نوشته شده بايد بيانگر انگيزه،جديت و خلاقيت شما در اداره امور محوله باشد. نوع نگارشتان بايد تا آنجا كه ممكن است مثبت و انرژي بخش باشد. سعي كنيد از دامنه افعال و كلمات بيشتري استفاده نمائيد تا رزومه تان جذاب تر گردد و از ذكر كلمات يا افعال داراي معاني منفي اجتناب نمائيد. به تفاوت بين "عنوان سمت" و "توضيح مسئوليت" توجه كنيد. سمت الزاماً بيانگر روش كار نيست! از پرداختن به افكار كليشه اي نظير "همه ميدانند مهندس صنايع چه كار انجام ميدهد "!!يا "خب، هر كارفرمايي كه ميداند بازارياب يعني چه " !!بپرهيزيد و نگذاريد اين افكار باعث شوند تا در ارائه توضيح دچار كم گوئي شويد و وظايفي را كه انجام مي داديد به روشني توضيح دهيد. بهتر است توضيحات شما با اختصار ولي كامل انجام گيرد و بجاي استفاده از جمله از عبارت استفاده كنيد.

-5 تجربيات و دوره هاي تخصصي
درج اين قسمت در رزومه جنبه اختياري دارد. چنانچه در حال ارسال درخواست براي يك كار تخصصي هستيد،مي توانيد اطلاعاتي درباره گذراندن دوره هاي آموزشي مرتبط و يا تجربيات مهم در پروژه هاي مرتبط بصورت ليستي از عبارات خلاصه شده آماده نموده و آنها را بر حسب تاريخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائيد. براي هر مورد نام دوره، تاريخ و محل برگزاري آن، طول دوره و نوع گواهينامه اعطايي آن را مشخص نمائيد .توجه كنيد بيان كارهاي يا پروژه هاي گروهي كه در دوران مدرسه، دانشگاه يا دوران فراغت از تحصيل انجام داده ايد بسيار موثر مي باشد زيرا شما قرار است وارد يك مجموعه شويد. از آنجا كه مجموعه كارگروهي انجام مي دهد و سابقه شما در كار گروهي مي تواند امتياز مثبتي تلقي شود.
به عنوان مثال حتي عضويت و فعاليت در نشريات دانشگاه مي تواند تاثير بسزايي داشته باشد. در زير چند نمونه از اين موارد ذكر شده است.
-1 پروژه هاي گروهي در دوران تحصيل
-2 شركت در مسابقات مختلف علمي يا فرهنگي
-3 حضور مستمر در كنفرانس ها يا همايش هاي مختلف
-4 كمك به برگزاري كنفرانس ها همايش ها
..... -5
-6 مهارتها
توصيه مي شود پس از ذكر تحصيلات و سوابق حرفه اي، بخشي از رزومه خودتان را به توضيح مهارتهايتان
اختصاص دهيد. اين مهارتها مي توانند هم شامل مهارتهاي فني و تكنولوژيكي مانند كار با نرم افزار يا سخت افزارهاي مختلف باشد و هم شامل مهارتهاي فردي مانند كارگروهي، مسئوليت پذيري، خلاقيت، نظم پذيري، ميزان آشنايي با زبانهاي خارجي و نظاير آن .
هنگام ذكر مهارتها، ميزان آشنايي خود با هر مورد را صادقانه قيد نمائيد يعني مشخص كنيد تا چه اندازه با زبان انگليسي آشنا هستيد مثال : آشنا به مكالمه در حد متوسط و تسلط بر مكاتبات اداري در حد پيشرفته يا ميزان تسلط خود با نرم افزاري مانند اكسل را توضيح دهيد مثال : تسلط كامل در طراحي صفحات گسترده و نمودارگيري از داده ها و آشنا با فرمول نويسي در سطح ساد .

استفاده از واژه هاي زير مي تواند بسيار مفيد باشد:

-1 به جاي تسلط كامل از واژه ي تسلط كافي استفاده كنيد.
-2 به جاي واژه متوسط از عبارت در حد توان خود استفاده كنيد.
-3 به جاي واژه ي متوسط از عبارت مطالعه و آشنايي اوليه استفاده نماييد.
4-از ذكر واژه هاي خيلي عالي، عالي، خوب و خيلي خوب پرهيز نماييد.
5-از نوشتن واژه هاي ضعيف و خيلي ضعيف جدا خودداري نماييد.
6-مهارت هايي كه در آنها ضعيف يا خيلي ضعيف هستيد را اصولا ذكر ننماييد.

-7 حضور در كنفرانسها
اگر در حال ارسال درخواست كار جهت انجام كارهاي علمي و تحقيقاتي هستيد، ذكر تجربيات شركت در
كنفرانسهاي علمي و تخصصي از اهميت ويژه اي برخوردار است. ليستي از اين فعاليتها تهيه كرده و آنها را برحسب تاريخ -از امروز به گذشته- مرتب نمائيد. براي هر مورد نام سمينار يا كنفرانس را به همراه تاريخ و محل برگزاري قيد نمائيد .


نويسنده : شماتی


استخدام

استخدام

چگونه استخدام شويم؟


كجا استخدام شويم؟

اين روزها خيلي ها سايت هاي استخدام رو بررسي مي كنند تا شايد كار


مرتبط با رشته تحصيلي شون رو پيدا كنند و از اين راه به حقوق ثابت دست


پيدا كنند. بعضي ها هم به نتيجه مي رسند اما نمي توان گفت اين دقيقا


همان چيزي بوده كه به خاطرش در سايت هاي مختلف جستجو انجام شده.

آيا استخدام به عنوان منشي يا نيروي دفتري ... همان چيزي است كه مي خواهيد؟ خيرشما بايد تصميم بگيريد از مهارتتان در چه اداره يا شركتي بهره برداري كنيد.


متفاوت باشيد و مكاني كه بايد در آن استخدام شويد را متناسب با توانايي و استعداد


خود انتخاب نماييد. تخصص و تجربه خود را خرج اداره يا شركتي كنيد كه ارزش آن را بداند.

اگر در فروش و بازاريابي مهارت داريد رزومه خود را براي سايت مشاوره بفرستيد.


در اين سايت به نيروهاي مشتاق و كارآمدي مثل شما براي مشاغل زير نياز است.

استخدام

استخدام بازارياب


استخدام مدير فروش


استخدام آمارگير مشاغل


استخدامكاربر اينترنتي

شما بايد در جايگاه دلپسند خود استخدام شويد؛ پس رزومه خود را براي آنجايي كه


ميخواهيد در آن استخدام شويد بفرستيد.


اگر شما مسئوليت شغل شريف فروشندگي را به دوش مي كشيد و بدنبال استخدام


نيستيد بايد بدانيد سايت مشاوره به فروشندگاني كه تمايل به افزايش فروش محصولات


يا خدمات خود دارند؛ مشاوره هاي موثر و فوق العاده كارآمدي ارائه مي دهد.

درباره ي خدمات مختلف سايت مشاوره ( آموزش بازاريابي- دانلود كتاب بازاريابي-


استخدام بازارياب و استخدام مشاغل مختلف ) در سايت مشاوره بيشتر صحبت


شده است. پس همين حالا با يك كليك مطالعه را شروع كنيد تا موفقيت شما شروع شود.


سايت مشاوره

نويسنده : شماتی


تبليغاتclose
آگهی رایگان